JOLA LITERSKA


  • STRONA GŁÓWNA
  • WYDARZENIA
  • DYSKOGRAFIA
  • ZDJĘCIA
  • O MNIE
  • KONTAKT

WYDARZENIA



11.10.19



MARKOWE GRANIE



W ramach cyklu koncertów Markowe Granie spotkaliśmy się w gronie przyjaciół wykonujących piosenki w gościnnej Leśniczówce — na urodzinach pomysłodawcy muzycznych spotkań — Marka Łukaszczyka.

Leśniczówka w Chorzowie



8.11.19



RECITAL JOLI LITERSKIEJ
W TEATRZE



Piękne pieśni w wyjątkowej oprawie. Towarzyszy Andrzej Rusek basista, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer. 


Teatr Gry i Ludzie, Katowice



23.10.19



RECITAL JOLI LITERSKIEJ W RAMACH XXIV SEMINARIUM ŚLĄSKIEGO



Jola Literska śpiewa, po śląsku i po polsku, swoje pieśni opowiadające historię śląskich kobiet, pieśni ludowe ze zbiorów Adolfa Dygacza "Pieśni ludowe miasta Katowic" i nastrojowe ballady. Wokalistce towarzyszą — Paweł Płaskoń (projekt Antyfona), który zagra na fortepianie oraz na instrumentach perkusyjnych i etnicznych (sitar, lira, duduk); — Jacek Dzwonowski (zespoły Altra Volta, Nivel) zagra na skrzypcach akustycznych i elektrycznych oraz cytrze.

Zamek w Kamieniu Śląskim, fot. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej



12.09.2019, 18:00



REJS MUZYCZNY W GLIWICACH



12.09.19 W gliwickiej marinie odbył się koncert zespołu Cocotier. Moje wokalizy na statku — to były wyjątkowe okoliczności.

fot. Jacek Raciborski




30.03.2019



WARSZTATY UGŁOŚNIENIE I KONCERT W WARSZAWIE



„Ugłośnienie” Warsztaty uwalniania emocji i poskramiania głosu oraz koncert mantr.



08.06.2018



INDUSTRIADA 2018 — JOLA LITERSKA & RUDOKAPELA i kobiety Kassnera



Wystąpili: Tadeusz Leśniak, Andrzej Rusek, Jola Literska, Tomasz Drozdek, Jacek Dzwonowski i Tomasz Bienek.

​fot. Jacek Raciborski





12.08.2018



KONCERT W TARNOWSKICH GÓRACH



W Kościele Zbawiciela wraz z zespołem zaśpiewam o znaczących postaciach związanych z historią Śląska. IV Konwentykiel „Ci wspaniali Ślązacy” jest połączeniem muzyki i opowieści między innymi o Karolu Goduli, Matce Ewie, rodzie Henckel von Donnersmarck i Korfantym. Opowieść tworzą ze mną dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki i dr Łukasz Zimnoch.

fot.Robert Kwiatek



20


MCK RUDA ŚLĄSKA PAŹDZIERNIK 2017



Cykl wykładów muzycznych Arystokratki z Górnego Śląska



Cykl opowieści, opartych na autorskim projekcie „Femina/Silesia”, który ma na celu przybliżenie mieszkańcom regionu zapomnianych, niedocenianych postaci kobiet, które miały wpływ na rozwój cywilizacyjny Górnego Śląska. Na początek są to 4 postacie: Joanna Schaffgotsch, Blanka de Paiva (pierwsza żona Guido von Donnersmarcka), Ewa von Tiele-Winkler, Laura von Hardenberg, Katia Slepcow. Osoby te pojawiają się wprawdzie w opracowaniach historycznych, jednak dość słabo funkcjonują w świadomości mieszkańców – najczęściej w szczątkowej, „hasłowej” formie. Miały jednak często realny i znaczny wpływ na kształtowanie środowiska, kultury i sztuki regionu. Dla wielu słuchaczy będzie to pierwszy kontakt z tymi postaciami – dzięki cyklowi „Femina/Silesia” będą mogli poznać je bliżej. Działanie w ramach projektu „Generacje”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna 2017”

fot. Radosław Ragan



11.01.2018



Pieśni Lutra w radiu Katowice Koncert promujący mój ostatni projekt „Jola Literska Protest Songs – Pieśni Lutra”



fot. Maciek Jarzębiński



07.08.2018



Ballady w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim



Ballady w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim „Wyraj balladowy” to projekt muzyczny przygotowany specjalnie na wernisaż wystawy Pawła Jacha „Obecność”. Wybrane utwory zyskały nowe aranżacje, aby dopełnić spotkanie ze sztuką. Akompaniuje mi pianista Tadeusz Leśniak.

fot. Magdalena Zaton



21.06. 2018



Zobacz teledysk Moniki Jangrot do mojego utworu z projektu Femina Silesia



W teledysku wykorzystano komiksy autorstwa: Mikołaja Ratki, Artura Chachowskiego, Daniela Gizickiego, Krzysztofa Budziejewskiego, Katarzyny Klas, Marty Szudygi, Tomasza Kontnego.
Produkcja: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach www.rik.katowice.pl Województwo Śląskie www.slaskie.pl Szlak Zabytków Techniki www.zabytkitechniki.pl / www.industriada.pl Śladami Rodów Przemysłowych.



26.12.2017



Bożonarodzeniowy koncert pastorałek i pieśni Lutra



W przestrzeni Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu odbędzie się koncert pastorałek i pieśni Lutra.

fot. Adam Szeja



MAJ I CZERWIEC 2015



DWUKROTNIE NA JAM SESSION W 7 NIEBIE



fot. Bogna Bojarska



30.08.2014



Letni Ogród Teatralny.
Benefis Mirosława Neinerta



„To świt, to zmrok” (sunrise, sunset) ze skrzypka na dachu. — Jola Literska, Tomasz Jachimek i Darek Stach.

fot. Marek Kołodziej



15.02.2012



Moje smutne serce— JAROMIRA NOHAVICY PO ŚLĄSKU



Z wywiadu
Fascynuje mnie Śląsk, ta kraina bez własnego państwa, rozdarta w tym XX "dziwnym stuleciu" na trzy kawałki. Fascynują mnie żyjący, tworzący tu ludzie, i przemysłowcy (jak Karol Godula) i artyści i zwykli ludzie, różnych wyznań, mówiący wieloma językami. A Jarek Nohavica, mieszkający przez lata i tworzący na Śląsku (i o Śląsku - choćby "Cieszyńska"!) jest też właśnie kimś takim; "Czechoślązakiem" - by użyć określenia stworzonego przez Roberta Talarczyka, reżysera "Komety" w Teatrze Korez. Stąd pomysł zaśpiewania "Moje smutne serce" w mowie śląskiej. To pierwsza, już zaśpiewana wcześniej przez innego artystę, pieśń w moim repertuarze. Będzie jeszcze jedna, zwyczajnie nie potrafię sobie odmówić, złapało za serce i puścić nie chce.



NAPISZ, ZOBACZ, posłuchaj





JOLA.LITERSKA@gmail.com — KONCERTY, PŁYTY, WSPÓŁPRACA